Cestování se psem - průvodce dobrodružstvím s čtyřnohým parťákem 

09.02.2024

Plánujete dovolenou a přemýšlíte, zda vašeho psa vzít s sebou, nebo mu zajistit hlídání? Mnoho z vás si užívá pobyt se psem u vody, na horách či u moře. Rodinná dovolená se vším všudy. Ať už jedete do zahraničí, nebo cestujete u nás. 


U nás si lidé chválí přívětivost v Peci pod Sněžkou, tam najdete spoustu pet friendly ubytování. V zahraničí lidé vyhledávají Chorvatsko, a to díky dostupnosti. A kam se psem v Chorvatsku? Psi můžou na jakoukoliv pláž, která není označena zákazem vstupu psů, nebo modrou vlajkou - ta značí zvýšené hygienické podmínky. 


Na cestách můžete posílit vaše pouto se čtyřnohým přítelem. Na co se připravit?

 


Pohodlí v autě na prvním místě 

Nejvíce využívaná forma cestování se psem je autem, protože můžete kdykoliv zastavit a zajít na krátkou procházku. Ať už jedete se psem na víkend, nebo vás čeká dovolená delší, vždy si cestu pořádně naplánuje. Pokud cestujete v letních měsících, jeďte raději ráno, nebo přes noc. Před cestou je dobré psa pořádně vyvenčit, ať se vyvětrá a unaví.

Cestování se psem autem
Cestování se psem autem

“Jeee co to tam máš za klacek?”

O první místo se pohodlí dělí s bezpečností. Nezapomínejte, že tak jako my jezdíme připoutání, psi musí také. K tomu slouží bezpečnostní pásy pro psy a liší se podle velikosti vašeho mazlíčka. Kromě zranění psa, zabráníte také skákání na řidiče při jízdě a olizování vašeho obličeje. Nebo touhy zmocnit se řadící páky 

“A už tam budeme?”

Takhle vám to váš pejsek nejspíš taky neřekne. Psi se ale při dlouhém cestování můžou nudit, zabavte je například pamlskem, nebo oblíbenou hračkou. Cesta tak psům rychleji uteče. 

“Asi budu … “

Co když vašemu pejskovi nebude dobře? Kontaktujte před cestou svého veterináře a nechte si odborně poradit. Existují přírodní doplňky, které psa během cesty uklidní. Platí to také při cestování vlakem, či autobusem. Ze své vlastní zkušenosti mohu říct, že se vyplatí extra potah na sedačky. A pro jistotu si vezměte i vlhčené ubrousky určené pro zvířata, nehodu tak vyřešíte docela rychle. 

“Mám žízeň!”

Vodu a granule mějte stále u sebe. Existují praktické dávkovače na vodu, které nezaberou mnoho místa. S tím se pojí pravidelné zastávky na vyběhání a psí toaletu, mějte tak dostatek pytlíků na bobky. Při krátkých pauzách je vhodné mít psa přivázaného na vodítku. Neznámé prostředí a situace ho můžou vystresovat. Pejskovi také na obojek či známku napište svá telefonní čísla.

Cestovní láhve na vodu pro vašeho psa
Cestovní láhve na vodu pro vašeho psa

Dobrodružná jízda vlakem nebo autobusem

Čeká vás cestování hromadnou dopravou a vašeho čtyřnohého přítele berete s sebou? Má to však svá pravidla a ne každý pes může vlakem nebo autobusem cestovat.  

“A bude tam speciální kupé pro psy?”

Jízda vlakem, koukání z okna a čtení knížky. Tohle se každému pejskovi nepoštěstí. Každá železniční společnost má totiž své předpisy. Někde může pes pouze v přepravce či cestovní tašce. A jinde může být i na krátkém vodítku s náhubkem. Vždy si zjistěte, zda vás do vlaku s vaším psem pustí, taky zda a kolik se připlácí.

Cestování se psem vlakem
Cestování se psem vlakem

“Jeeeee, už jede. Můžu sedět úplně vzadu?”

Pokud se váš pes nevejde do přepravky či cestovní tašky určené psům, jízdu na zadních sedačkách v autobuse si bohužel neužije. Pokud máte pejska malého, který se do tašky a boxu vejde, musí mít i náhubek. 

Důležitá legislativa při cestování.

Pokud plánujete cestu do zahraničí, nezapomeňte na jeho cestovní doklady. Jsou to cestovní pas a očkovací průkaz. Obojí vám vystaví váš veterinář. Doporučuji vám také zkontrolovat si podmínky dané země. Pojišťujete sebe na cestu do zahraničí? Věřím, že ano. S pojištěním vašeho chlupatého přítele neuděláte krok vedle. 

Váš nový domov na pár dní.

Máte vybranou destinaci a teď ubytování. Ujistěte ( klidně 2x ), že váš mazlíček je vítaný, i když se jedná o camp, nebo glamping. Místo, kde se s psem chystáte ubytovat, by mělo mít v okolí park, nebo vhodné prostředí pro venčení a procházky. Myslete na pohodlí svého mazlíčka v každém plánování vaší dovolené. Najít můžete ubytování bez poplatků a někde se za pejska platí příplatek. Po psí návštěvě je potřeba extra úklid, aby nezůstal jediný chloupek. 

“Jeee voda, kde mám rukávky?”

Cestu jste zvládli, ubytování proběhlo na jedničku a běžíte se zchladit do moře? A můžou na vaši nejbližší pláž i psi? Tohle si také nezapomeňte zkontrolovat. Pokud plánujete strávit s pejskem dovolenou u moře, myslete na to, že psi také mohou dostat úpal a přehrát se. Kontrolujte přísun vody a možnost se kdykoliv schovat do stínu. Existují i opalovací krémy pro psy, které chrání citlivé části pokožky, jako je čumák a uši. 

“Nějak mi není dobře, HAF”

Štěstí přeje nejvíce připraveným. Mějte s sebou i lékárničku pro vašeho pejska, kde budete mít přípravek proti parazitům, něco na zastavení průjmu, pinzetu na klíšťata a obvazy.
Dopředu si zjistěte otevírací dobu a kontakty na nejbližší veterinární kliniku. Pokud pojedete s pejskem užít si víkend k nám do jurty, ve Dvoře Králové mám kamarádku veterinářku. A v případě potřeby ji budu kontaktovat. 

Ať jedete kamkoliv lékárničku pro psa mějte vždy s sebou
Ať jedete kamkoliv lékárničku pro psa mějte vždy s sebou

Nemějte špatný pocit, když pejska s sebou neberete

Dělá se vašemu pejskovi při cestování špatně? Nebo se chystáte vylézt na El Capitan? Shodneme se, že existují důvody, proč nechat vašeho mazlíčka v klidu. 

“A bude mě hlídat teta Bára nebo strejda Rudolf?”

Určitě si váš pejsek oblíbil někoho z rodiny či přátel. Přece jenom, jsou to psi. Obvolejte známé, rodinu a nabídněte jim nezapomenutelný zážitek po boku vašeho psa. Zajistěte jim stravu na dobu vašeho pobytu, pelíšek a oblíbené hračky. Určitě si užije spoustu legrace.

“Není to ta farma, o které vyprávěl sousedovic Bobík?”

Hotely pro psy nejsou již žádnou exotikou. Jejich kvalita a péče se výrazně zlepšila. Pokud jste tedy nenašli nikoho z přátel nebo rodiny, nemusíte se bát svěřit svého pejska do rukou profesionálů na mazlení. Nabídky jsou v dnešní době velké, a tak máte z čeho vybírat. Pořádně si hotel prostudujte, podívejte se na reference a do prostředí se běžte aspoň jednou s pejskem podívat. Nebojte, váš pes to zvládne. 

V psím hotelu mají nachystaný bohatý program plný her
V psím hotelu mají nachystaný bohatý program plný her

Lázeňský pobyt se psem v mongolské jurtě? Ale jistě. 

Hledáte místo, kde si užít klid, ticho a tolik potřebný odpočinek? Když do naší mongolské Yurty jedeme jako rodina my, vždy s námi cestuje náš pes Óm. Miluje to tam a my jsme vděční, že harmonii, která v Yurtě panuje, můžeme zažívat všichni. Proto jsou u nás psi vítáni. Chceme, aby pocit pospolitosti byl nezapomenutelný. 

U nás v Yurtě jsou vaši pejsci vítání s otevřenou náručí
U nás v Yurtě jsou vaši pejsci vítání s otevřenou náručí

“Ťapko, sbal si tašku, jedeme na víkend do Yurty!”

Co bude pro vašeho pejska k dispozici? 


  • Pelíšek, ten bude připravený k zalehnutí a spokojenému snění.
  • Miska na vodu a pamlsky.
  • Papírové sáčky na hovínka a pinzeta


Co si sbalit? 

  • Granule, na které je váš pejsek zvyklý. 
  • Lékárničku, o které jsem psala výš.
  • Vodítko, kdyby se váš pes rozhodl na velkou výpravu.


Teď už víte, že vás čeká zážitek za zážitkem. Vyberte si váš termín a užijte si v mongolské Yurtě nezapomenutelný čas. Poplatek za vašeho čtyřnohého kamaráda je dvěstě korun za noc. Věříme také, že Yurtu opustíte v takovém stavu, v jakém vás přivítala.  


Budeme se na vás těšit. Na viděnou v jurtě!
 Iva

Kudyznudy.cz - tipy na výlet