TIPY NA VÝLETY


Naše místo a historie

Nedaleko obce Hřibojedy se nachází řada lomů, ve kterých byl těžen pískovec. Byl zde prováděn i archeologický výzkum mesolitického tábořiště. Spodní vody prorážely na mnoha místech na povrch a vytvářely četné studánky. Řada potůčku napájí i dva hřibojedské rybníky, které se nachází nedaleko naší jurty.

Braunův Betlém

Unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém je neodmyslitelným prvkem kukského okolí. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru. 

Novodobá křížová cesta

"PŘÍBĚH UTRPENÍ A NADĚJÍ ČLOVĚKA"

Byla nainstalována ve volné přírodě nedaleko obce Stanovice. Křížová cesta je ztvárněna do patnácti děl významných autorů . Křížová cesta na Kuksu, neboli projekt nazvaný Příběh utrpení a nadějí člověka, je novodobým pojetím 300 let staré myšlenky hraběte Františka Antonína Šporka. Novodobou myšlenku, která se tehdy neuskutečnila pro spory hraběte s žirečskými jezuity, nechal rozvést sochař Vladimír Preclík. Sochy pro tento projekt vytvořilo patnáct předních českých sochařů tří generací z hořického pískovce. V novodobém pojetí 300 let staré myšlenky hraběte Františka Antonína Šporka. Novodobou myšlenku, která se tehdy neuskutečnila pro spory hraběte s žirečskými jezuity, nechal rozvést sochař Vladimír Preclík. Sochy pro tento projekt vytvořilo patnáct předních českých sochařů tří generací z hořického pískovce.
Křížová cesta na Kuksu byla slavnostně otevřena v říjnu 2008. 

Kuks

HOSPITÁL, KOSTEL, BAROKNÍ LÉKÁRNA

se svou stálou expozicí farmaceutického muzea, lapidárium soch a hospitálová zahrada se sochami, nová expozice věnovaná řádu milosrdných bratří a řádu sv. Huberta, vinohrad a Galerie vín. 

Další tipy:

ZOO Dvůr Králové nad Labem

Přehrada Les Království

Lázně Velichovky

Pevnost Josefov