Lesní bylinková zahrádka

Co vše nám roste kolem jurty?


Vstupte do zahrady, kde se o rostliny staráme s respektem k přirozenému rytmu lesa. Naše lesní zahrada je domovem plodin, které nepotřebují mnoho slunce. Můžete se osvěžit malinami, lesními jahodami, ostružinami či jostou.

Vedle ovocných keřů pečujeme o původní rostliny Krkonoš a Podkrkonoší. S péčí je množíme a sdílíme s vámi. A tak naše vyvýšené záhony zdobí nová generace bylin, které jsme vypěstovali.

Projděte se s námi bylinkovou zahrádkou a zjistěte co kolem jurty roste a jak lze každou bylinku využít. Ponořte se do tradic a historie našich předků.


Oblíbené bylinky k přípravě vašich pokrmů


Petrželka

Nenápadná, ale neuvěřitelně všestranná. Dodá svěžest polévkám, omáčkám, salátům i masitým jídlům. 

Bohatá je na vitamín C a antioxidanty, podporuje imunitu a detoxikaci těla. Má močopudné účinky a prospívá pokožce i očím. Obsah železa a kyseliny listové bojuje proti únavě a podporuje tvorbu červených krvinek. 

V minulosti byla petrželka považována za afrodiziakum, symbol síly a odolnosti. Dnes zůstává oblíbenou bylinkou v kuchyních po celém světě.

Pažitka

S jemnou cibulkovou chutí a něžnou zelenou barvou, je pažitka nenahraditelnou ingrediencí v kuchyni. 

Bohatá na vitamín C a antioxidanty, posiluje imunitu a podporuje trávení. Obsah draslíku reguluje krevní tlak a vitamín K podporuje zdraví kostí.

Pažitka má fascinující historii. Lidé ji pěstovali nejen pro její chuť, ale i kvůli schopnosti zahánět melancholii, odpuzovat zlé duchy a chránit děti. Často se vysazovala pod okny dětských pokojů a věšela nad postele.

Rozmarýn

Tento aromatický keř přináší chuť Středomoří do vaší kuchyně a zavede vás do útulné Taverny u Spiroše. 

Rozmarýn nejen posiluje imunitu, ale také podporuje krevní oběh a pomáhá při bolestech hlavy. Jeho olej zmírňuje bolesti kloubů a zlepšuje koncentraci. 

V historii byl rozmarýn symbolem lásky a věrnosti. Starověcí Řekové a Římané věřili, že posiluje paměť.

Medvědí česnek

Symbol jarního probuzení a vitality. Má silnou česnekovou chuť a vůni, s jemně sladkou a ořechovou notou. Je to skvělá alternativa k běžnému česneku.

Medvědí česnek podporuje imunitu, detoxikuje tělo a snižuje krevní tlak. Tato jarní bylinka podporuje trávení a zmírňuje zažívací potíže, má blahodárný vliv na cévní systém a pomáhá při revmatismu a artritidě. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, a pomáhá při zažívacích potížích.

Starověcí Germáni věřili, že jeho konzumací přejímají medvědí sílu. Archeologické nálezy z doby kamenné dokazují, že medvědí česnek byl důležitou součástí stravy našich slovanských předků. Šťáva z jeho listů sloužila jako dezinfekce v domácnosti a odpuzovala obtížný hmyz.


Lesní plody


Ostružiny

Tmavě fialové plody ostružiny jsou plné vitamínu C, vitamínu K a antioxidantů. Ostružiny posilují imunitu, zdraví kostí a zlepšují trávení. Mohou se jíst čerstvé, sušené, v džemu, nebo ve formě vína. Ostružinové listy se používají k přípravě čajů a sirupů.

V historii byly považovány za symbol štěstí a ochrany. V některých kulturách se věřilo, že ostružina chrání před zlými duchy a přináší štěstí.

Borůvky

Znáte to? Ruce i nehty fialové, z trika to půjde taky těžko. Kdo se minimálně jednou nekoupal v borůvčí, jakoby nebyl v lese. 

Svěží chuť a pořádná dávka vitamínů, to jsou borůvky. Plné vitamínu C, E a K, které podporují imunitu, chrání buňky a zlepšují zrak. Ani v kuchyni borůvka nezůstává pozadu, naopak s ní můžete čarovat. Skvěle se hodí k masu, zvěřině a sýrům, čímž dodávají pokrmům sladkokyselou chuť.

V některých kulturách se věřilo, že sbírání borůvek před východem slunce přináší štěstí a lásku. U nás se zase říkalo, že ten, kdo sní borůvky o svatojánské noci, bude se moct zahledět do budoucnosti.

Maliny

Sladkokyselá chuť malin není jen lahodná, ale i prospěšná. S každým kouskem maliny posilujete svou obranyschopnost. 

Vitamíny C a B, hořčík, vápník a železo, které posilují tělo, kůži, vlasy a nehty. Kromě čerstvých malin můžete vyzkoušet malinové víno, ocet nebo likér. 

Listy z maliníku se používají k přípravě ozdravných čajů, které pomáhají při nachlazení, bolestech břicha a průjmu.

Lesní jahody

Bohaté na vitamín C a další prospěšné látky. Jahody pomáhají při střevních problémech a posilují imunitu. Listy jahod? Ty sbírejte hlavně mladé! I když mají trpkou a nahořklou chuť a svíravý účinek, právě proto se hodí na pomoc při střevních chřipkách, průjmech nebo potížích s ledvinami a močovými cestami.

V keltské kultuře byly lesní jahody spojovány s božskou bohyní Arturia, která symbolizovala lásku, plodnost a štěstí. A v germánské mytologii se věřilo, že jahody rostly na hrobech padlých válečníků a symbolizovaly jejich oběť a odvahu.


Oblíbené do čajů 


Černý bez 

Květy bezu mají protizánětlivé, antioxidační a antivirové účinky. Používají se na léčbu nachlazení, chřipky, horečky a kašle. Plody bezu mají mírně projímavé účinky a pomáhají při zácpě. A třeba taková kůra bezu má diuretické a detoxikační vlastnosti.

Květy se dají sušit a používat do čajů, sirupů a limonád. Mají jemnou květinovou chuť a aroma. Z bezinek se dají vyrobit marmelády, džemy, kompoty a vína. A mladé listy bezu se dají použít do salátů a polévek.



Meduňka 

Jemná vůně citronu a máty přináší klid a úlevu. Meduňka je ideální při nespavosti, úzkosti a stresu. 

Čaj z jejích listů navozuje klidný spánek a uvolňuje mysl. Antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti posilují imunitu. Meduňku můžete také žvýkat pro osvěžení dechu a zklidnění mysli. Středověcí lidé ji považovali za magickou bylinu a používali ji při rituálech a kouzlech.

Přidejte si do koupele hrst sušené bylinky pro uvolnění svalů a zklidnění mysli.

Čerstvá meduňka v naší bylinkové zahrádce
Čerstvá meduňka v naší bylinkové zahrádce
Domácí čajová směs připravená z máty, meduňky a měsíčku
Domácí čajová směs připravená z máty, meduňky a měsíčku

Měsíček

Zářivě oranžové květy měsíčku jsou nejen pastvou pro oči, ale i pokladem pro zdraví. 

Urychluje hojení ran, zklidňuje pokožku a pomáhá při menstruačních potížích a bolestech kloubů. Měsíčkový čaj podporuje imunitu a zahřeje. 

Byl používán v Egyptě k mumifikaci, v Řecku a Římě k léčbě ran. Dnes je měsíček stále oblíbenou bylinkou v bylinné medicíně a kosmetice.


Máta

Máta se svými jemně zelenými listy a osvěžující vůní je skvělým pomocníkem v každé kuchyni i domácí lékárničce. Přidejte ji do čajů, dezertů nebo salátů pro svěží chuť a vůni. A pokud vás trápí žaludek nebo bolest hlavy, máta vám pomůže se uvolnit a zklidnit.

Věděli jste, že ve starověkém Řecku a Římě máta symbolizovala pohostinnost? Její lístky byly používány na uvítanou hostů a k očištění stolů.


Čerstvou mátu můžete využít do letních osvěžujících nápojů
Čerstvou mátu můžete využít do letních osvěžujících nápojů

Přijeďte si sami natrhat některé z lesních plodů nebo si dochutit připravovaný pokrm některou z bylinek. Vyzkoušejte některý z receptů, které jsme pro vás připravily v článku níže.

Kudyznudy.cz - tipy na výlet