Jak vše vzniklo - od nápadu k vlastní jurtě.

19.06.2023

Jak to všechno začalo?

U každého projektu je vždy na začátku myšlenka. Chtěli jsme vytvořit místo pro pobyt v přírodě. Glamping byl pro nás jasnou volbou. Spojení ekologie, přírody a netradičnosti. Stejně tak to bylo i u nás. Povím Vám příběh o výstavbě našeho projektu Yurt in the Wood, tedy ubytování v originální mongolské jurtě. 

Mým velkým snem od dětství bylo navštívit Indii. Jednoho dne jsem se rozhodla tam opravdu odjet. Zažít jejich kulturu, vidět Himálaje, Tibeťany, buddhismus, vidět jurty. Ano, to jsem netušila, že v mých dalších životních krocích si kousek vzpomínek ze splnění mého dětského snu přenesu domů.

A protože si v životě ráda své sny plním, našla jsem prodejce mongolských jurt a jeli jsme se s Tomem podívat, jak jurta skutečně vypadá. Při vstupu do této magické kruhové stavby mne naprosto očarovala. Jsem milovníkem umění a ručně malovaná stavba je pro mou duši balzámem. V tu chvíli jsme věděli, že jsme teprve na začátku, ale mongolská jurta byla jasnou volbou.

Výstavba

Nejdůležitější bylo vytvořit prostor, na kterém se mohlo začít stavět. Nejdříve jsme z přírodních materiálů vybudovali lesní cestu vedoucí k jurtě. Když byla hotová přístupová cesta, mohli jsme začít se samotnou výstavbou jurty. Zásadní bylo najít vhodné místo, připravit terén a základy.

Samotná stavba jurty byla pro nás zážitkem. Jednoduchá stavba, kterou si za pár hodin může postavit každý. To je geniální. Nám přijeli stavět jurtu přímo Mongolové. My jsme jen tiše seděli a pozorovali, jak nám naše vysněná stavba roste před očima.

Skalní kuchyň

Součástí jurty je kuchyň vytesaná do skály. Skálu jsme nejdříve celou ručně vykopali a všechny zbylé kameny využili do celého projektu. Hlavním kopáčem byl náš děda. V rámci svého tréninku jezdil každý den po práci ještě na jurtu, kde do setmění kopal. Potom opět nasedl na své kolo, projel se po okolních vesnicích a až pak teprve zamířil domů. Po tříměsíční práci začala uvnitř lomu vznikat budoucí venkovní kuchyň.

A hurá na terasu

Největší kameny vykopané ze skály jsou základními pilíři celé terasy. Položit, poctivě vyřezat všechna prkna tak, aby krásně lemovala kamenité zídky kolem. To měl na starost Jenda. A protože je to kluk šikovný, za dva dny měl terasu hotovou.

Bleskovou akcí se zdál být přístřešek na terase. Za pouhých šest hodin ho měl Tomův kolega kompletní. V životě jsem neviděla nikoho tak rychle pracovat.

Během výstavby jsme do terasy potřebovali vsadit finskou vanu. Ta sama o sobě není vůbec lehká. Přišla nám s ní pomoc snad půlka vesnice. Kdo mohl, přiložil ruku k dílu a finská vana stála na svém místě. 

A my se radovali, protože ta nejobtížnější část byla za námi!


A poslední část s krásným přírodním prvkem - potok protékajícím celým údolím. V této části glampingu je zahrádka s bylinkami, ohniště s grilem, sauna a lávka přes potok, která vede ke kadibudce.


Finišujeme!

Po všech nejdůležitějších úpravách pozemku jsme se pustili do nejpříjemnější tvorby. Navrhování interiéru a hlavně detailů. Nakonec jsme ještě k jurtě doplnili sudovou saunu.

A hurá, celý projekt glampingu byl hotový!Sama, když to teď píši, nevěřím vlastním očím. Po roce práce jsme dokázali vytvořit to naše vysněné místo - jurtu v lese. Pocit splněného snu je nezapomenutelný.


Nebylo to vždy jednoduché. Kolikrát nám chyběl materiál nebo nám ne a ne přijít objednané prvky k jurtě. Nakonec ale všechno dobře dopadlo. Vlastně ve správný čas.

Pamatuji si, jak se mi s příjezdem prvních hostů rozklepala kolena a pomyslela jsem si, co na to budou říkat a jestli se jim u nás bude líbit. A líbilo!

Vše, co jsem v životě tvořila, jsem dělala s radostí. Měla jsem to štěstí vystudovat alternativní střední školu a tam nám vždy říkali: "Dělejte to, co Vás baví a naplňuje."

Glamping je cesta, jak lidem ukázat minimalismus bydlení v přírodě při kterém opět najdou čas sami pro sebe. Pobyt v přírodě je skvělou terapií pro každého z nás.

Budu se na vás těšit.

Ahoj, Iva.


Kudyznudy.cz - tipy na výlet